Tradycja ubierania choinki

Główną ozdobą świąteczną jest choinka, nie słucha więc wątpliwości. Wszyscy albo przed świętami, lub w Wigilię przyozdabiamy świąteczne drzewko kolorowymi ozdobami, światełkami i łańcuchami, nie rzadko wieszamy na niej więcej ciastka i indywidualnego sposobu słodycze, które później najmłodsi z chęcią podjadają. Czy jednak kiedykolwiek zastanowił się ktoś, jaka istnieje sprawa choinki i czemu istnieje właśnie ważna w świątecznej tradycji?

Jest mnóstwo teorii, które rozmawiają o tym, skąd zabrała się tradycja świątecznego drzewka. Występuję one między innymi, że przystrajanie drzewka jest zaszłością po świętowania dnia zmarłych w Rzymie, inne że to symbolika rajskiego drzewa w Edenie. Jednakże w dość bliższych nam czasach wielkim zwolennikiem dekorowania iglaka w sezonie przedświątecznym był Martin Luther, właśnie uzyskując się do nauce, iż przystrajanie drzewka w papierowe ozdoby i jabłka będzie symbolizować ponowne zetknięcie się mężczyzny z Bogiem. Sposób ten szybko rozpowszechnił się na wszystek świat. Można zatem powiedzieć, że teraz nie właśnie w Polsce, ale jeszcze oraz oryginalnych krajach Europy oraz w Ameryce na prawdziwa przystraja się choinki dzięki niemieckiej inicjatywie.

Obecnie odeszło się już z tradycyjnego przystrajania świątecznego drzewka w kawałki papieru i jabłka, ubierając choinki w kolorowe bombki, łańcuchy i światełka. Zresztą wyłącznie na odległości ostatnich 30 lat można zobaczyć sporą przeróbkę w modzie choinkowej. Tak więc, dawniej bardzo często spotykanym zjawiskiem było przystrajanie drzewka w wiklinowe ozdoby, łańcuchem przeważnie były własnoręcznie wykonane kojarzone ze sobą obręcze z ciekawego papieru, natomiast oświetlenie stanowiły świeczki przymocowywane za pomocą specjalnych klipsów, (kiedy można się łatwo domyślić, nie że było kiedyś o pożar). Następnie wiklinowe ozdoby istniały w centralnej mierze zastąpione bombkami imitującymi wyglądem zwierzęta lub zabawki, i jak dodatek miały tak zwane anielskie włosy, czyli wiszące srebrne czy złote cienkie sznureczki oraz strzępki waty, jakie dysponowały być stosowane ze śniegiem. Teraz, jak wiadomo, rozmaitość kształtów i kolorów świątecznych ozdób jest niebezpieczna do opisania, a w decydującej mierze dominują odcienie złota, czerwieni oraz młodzi, jakie są utożsamiane ze świętami.

http://super-pozyczki.pl/oswiecim-pozyczki-dla-zadluzonych/

Przez lata historia choinki, tak jedno gdy ludzie, była nowości w branży trendów traktujących jej przystrajania. Natomiast nie zamieniłoby się to, iż od czasu ubrania ważnej w treści choinki przez Luthera, zwyczaj tenże dużo głęboko zakorzenił się w kulturze świątecznej a planujmy nadzieję, że nieprędko przeminie.